Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Cała Polska czyta Papieża

Teksty Jana Pawła II będzie można teraz kupić w każdym kiosku. Właśnie ukazały się pierwsze tomy kolekcji dzieł Ojca Świętego.

Chcemy, by czytali je ci, dla których Papież był kimś ważnym, zarówno ambitni licealiści, studenci, jak też ludzie średniego pokolenia i starsi – mówi Tomasz Królak, redaktor naczelny nowej serii. Wydawcami Wielkiej Narodowej Kolekcji Dzieł Jana Pawła II są Katolicka Agencja Informacyjna i Hachette-Livre-Polska.

Przyjazna seria
Kolekcja nie jest oczywiście pierwszą w Polsce inicjatywą prezentującą dorobek Papieża. Od wiosny zeszłego roku w krakowskim Wydawnictwie M ukazuje się np. ekskluzywna seria „Dzieł zebranych” Jana Pawła II. Tam jednak mamy do czynienia z przedsięwzięciem o charakterze naukowym. Wydawcom nowej kolekcji zależy natomiast na jak najszerszym rozpowszechnianiu. – Być może trafi ona także do ludzi, którzy do księgarń chodzą rzadko. Mam nadzieję, że zachęci ich przyjazna formuła naszego wydawnictwa – zwierza się Tomasz Królak. Rzeczywiście, od strony edytorskiej seria prezentuje się zachęcająco. Twarda oprawa, zakładka w postaci wstążki, duży druk umożliwiający swobodną lekturę osobom starszym – to niewątpliwe atuty kolekcji. Dodatkową zaletę stanowią wprowadzenia do każdego tomu, autorstwa dominikanina ojca Macieja Zięby. Są one dołączane na osobnych kartach. Można je wpinać do specjalnego segregatora, który będzie prezentem dla prenumeratorów. – Ojciec Zięba jest jednym z wytrawnych znawców tego pontyfikatu, dlatego postanowiliśmy, że to on będzie przewodnikiem dla naszych czytelników – tłumaczy redaktor naczelny.

Od wierszy po dokumenty
Cała seria ma liczyć ponad 50 tomów. Nie będzie to komplet dzieł, ale bardzo szeroki kanon. Nowością jest m.in. to, że znajdą się tu także teksty publikowane jeszcze pod nazwiskiem Karola Wojtyły. – Okazuje się, że bardzo wiele myśli, które przekazał nam Jan Paweł II, pojawia się, jako intuicje, we wcześniejszych dziełach. Od samego początku ważny był dla Wojtyły kontakt ze światem kultury, z młodzieżą, od początku zajmuje go też tematyka rodziny – podkreśla Królak. Różnorodność gatunkowa kolekcji jest ogromna: od książek osobistych, przez homilie i przemówienia, po encykliki, listy apostolskie i oficjalne dokumenty papieskie. Będą też specjalne antologie, np. homilie, które zmieniły świat, czy homilie na Boże Narodzenie. Nie zabraknie oczywiście utworów literackich. Dwa pierwsze to- my, sprzedawane razem, to encyklika „Redemptor hominis” i „Tryptyk rzymski”. – Trudno było rozpocząć od czegoś innego niż pierwsza, programowa encyklika – uzasadnia ten wybór redaktor naczelny. – Z kolei „Tryptyk rzymski” stanowi rodzaj cody, zwieńczenia pontyfikatu. Pokazaliśmy naszym czytelnikom początek i koniec, by zachęcić ich do wejścia w głąb. Przeplatamy czas i tematykę, bo chcemy te spotkania z Janem Pawłem II urozmaicać. Dlatego obok dzieł bardzo wymagających znajdą się np. wspomnienia.

Kolejne tomy kolekcji będą pojawiać się co dwa tygodnie. Jako następne ukażą się encyklika „Dives in misericordia” oraz pierwsza w serii osobista książka Jana Pawła II – „Wstańcie, chodźmy!”, w której Papież opowiada o swojej posłudze biskupiej w Krakowie. Od piątego tomu będziemy już otrzymywać pojedyncze książki. W piątej części serii znajdziemy „Przekroczyć próg nadziei”, czyli niezwykłą rozmowę z Vittorio Messorim, podczas której Ojciec Święty odpowiada na najtrudniejsze pytania współczesnego świata. Szósta część to słynna encyklika „Evangelium vitae”, w sposób zdecydowany broniąca każdego ludzkiego życia. – Mam nadzieję, że nadchodzący czas beatyfikacji będzie sprzyjał pogłębionej lekturze dzieła Jana Pawła – mówi Tomasz Królak. – Dzięki tej serii będziemy mogli nie tylko zwrócić uwagę na to, co zewnętrzne: gesty Ojca Świętego czy jego poczucie humoru, ale przede wszystkim poznać jego nauczanie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego