Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nie czas na moratorium

In vitro oznacza dużo szczęścia, ale także ogrom cierpienia, bo 70 proc. par, które przechodzą procedurę takiego zapłodnienia, przeżywa ogromną traumę.

Jacek Dziedzina: Pańskie poglądy na temat in vitro wyraźnie się radykalizują: powiedział Pan, że byłby skłonny poprzeć wprowadzenie moratorium na wykonywanie tego zabiegu.
Jarosław Gowin: – Tak, ale nie ze względów etycznych, tylko ze względów medycznych, bo to jest procedura mało skuteczna. Jednocześnie mówiłem, że ze względów politycznych nie opowiem się za moratorium, bo to byłoby niemożliwe do przeprowadzenia.

Pan ciągle rozróżnia zastrzeżenia etyczne od medycznych – przecież te drugie także wpływają na ocenę moralną.
– Swoje zastrzeżenia etyczne podtrzymuję oczywiście w mocy. Byłem świadom ich już rok temu. Natomiast nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak wątpliwa medycznie jest ta procedura.

To może trzeba o tym głośniej powiedzieć i zaproponować nowy projekt, postulujący moratorium na in vitro?
– Nie mogę, zgłosiłem przecież swój projekt. Dopiero gdyby on upadł, miałbym ewentualnie wolne ręce do tego, żeby taką propozycję zgłaszać. Na razie chcę przeforsować swój projekt, dlatego że są realne szanse polityczne. A co będzie dalej, nie chcę przesądzać.

Powiedział Pan, że im bardziej poznaje procedurę in vitro, tym bardziej sceptyczny jest wobec niej. Czy zatem nie budzi się Pan z niepokojem, że Pański projekt jednak dopuszcza stosowanie in vitro?
– Nie, nie wywołuje to żadnego niepokoju. Będzie ogromnym sukcesem, jeśli uda się ten projekt przeforsować, bo to prawo będzie dobrze chronić ludzkie zarodki.

Jarosław Gowin – poseł PO, przewodniczący Komisji ds. Bioetyki.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny