Nowy numer 13/2024 Archiwum

Biblia prosta jak 4QExb

Internetowy konkurs biblijny zaczyna się w pierwszą niedzielę Adwentu na stronie: www.biblia.wiara.pl . Co tydzień będzie można w nim odpowiadać na siedem pytań

Przez ostatni miesiąc trwała już generalna próba tego konkursu. Ludzie odpowiadali na pytania i zbierali punkty. Najtrudniejsze i najlepiej punktowane pytania dostawali w niedziele. W kolejne dni, aż do środy, pytania były coraz łatwiejsze. Wszystkie odpowiedzi trzeba było wysłać mailem najpóźniej do soboty do godziny 23.00.

Podaj wiek dziadka Mojżesza
Jakie pytanie sprawiło największą trudność? – Chyba to za siedem punktów: „Co dokładnie oznacza skrót: 4QExb” – uśmiecha się ks. Adam Sekściński z Chorzowa, który organizuje ten konkurs.
– Jak??? I ktoś na to odpowiedział?
– Oczywiście! Pytania, które zadaję jako pierwsze, bywają trudne. Ale nawet jeśli się na tym dotąd nie znałeś, to masz cały tydzień na znalezienie odpowiedzi! To nie tyle kwestia wiedzy, co chęci – wyjaśnia ks. Adam.

Według wyjaśnienia, które ks. Sekściński zamieścił na stronie, skrót „4QExb” oznacza zwój pergaminu z fragmentem Księgi Wyjścia (Ex). Archeolodzy znaleźli go w czwartej (4) grocie w Qumran (Q) w Palestynie. Był to drugi w kolejności znalezienia fragment Księgi Wyjścia (b).

Inne pytania to na przykład: „Co i gdzie mówi Pismo Święte o śmierci Judasza?” (za 5 punktów), „Jak nazywał się dziadek Mojżesza i ile lat żył?” (za 3 punkty) albo „Jak brzmi imię wybranego do grona Apostołów na miejsce Judasza?” (za 1 punkt). Ludzie najczęściej prawidłowo odpowiadają, że dziadek Mojżesza miał na imię Kehat i żył 133 lata, a na miejsce Judasza wybrano Macieja.

Wirtualne zwiedzanie świątyni
Ksiądz Adam, twórca konkursu, to pasjonat Pisma Świętego. Stworzył od zera świetny serwis biblijny na prowadzonym przez „Gościa” portalu www.wiara.pl. Zamiast przeznaczyć swój wolny czas na odpoczynek po pracy w parafii, dodaje ciągle na stronę mnóstwo nowych artykułów o Biblii. Wyszukuje ciekawe linki, np. z wirtualną podróżą po świątyni jerozolimskiej. Tylko dzięki komputerowi można ją zwiedzić, bo w rzeczywistości, niedługo po Wniebowstąpieniu Jezusa, świątynię zburzyli Rzymianie.
W czasie „zwiastunu” konkursu ks. Adam zadał w Internecie pytanie: „Stary Testament wzmiankuje o 19 pismach i księgach, których dzisiaj nie znamy, gdyż zaginęły. Proszę wymienić 7 z nich i podać, w którym fragmencie Starego Testamentu o nich mowa”.

Kiedy jednak ludzie zaczęli nadsyłać odpowiedzi, okazało się, że zaginionych ksiąg jest... więcej niż 19. Na przykład Kroniki Proroka Szemajasza (2Krn 12,15), Dzieje Gada „Widzącego” (1 Krn 29,29) albo Księga Dziejów Salomona (1Krl 11,41).

– To świetne, że co jeden z nas w Biblii przeoczy, to zauważy ktoś inny. I wszyscy się czegoś nowego o Piśmie Świętym dowiadujemy – mówi ks. Adam. – I dzięki odkryciom uczestników będą powstawać na naszej stronie artykuły – zdradza.

Konkursowy zwiastun już się skończył. Teraz, 27 listopada, rusza właściwy konkurs. Będą w nim nagrody tygodniowe i miesięczne. – A dla najwytrwalszych, którzy wytrzymają ze mną i moimi pytaniami cały rok i zdobędą najwięcej punktów, będą nagrody bardzo atrakcyjne – mówi ks. Adam. – Ale jeszcze nie powiem jakie. Bo tak naprawdę nasz konkurs to zabawa. I uczestnicy wiedzą, że w rzeczywistości największą nagrodą jest to, że poznajemy Pismo Święte – dodaje.

Okazją do ogłoszenia konkursu jest 1600. rocznica powstania Wulgaty, czyli tłumaczenia Biblii na język łaciński. Jej tłumacz, czyli święty Hieronim, skończył pracę nad Wulgatą właśnie w 405 lub 406 roku.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy